Ενδοσχολική Παρουσίαση/Επιμόρφωση

«Την Παρασκευή 09/06/23 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας καθώς και η Συντονίστρια του Σχεδίου Δράσης «Μαζί ανακαλύπτουμε τη φιλία», κ. Ασημίνα Ρήγα (ΠΕ02) παρουσίασαν το σύνολο των δράσεων που πραγματοποιήθηκαν κατά το σχολικό έτος 2022-23 στο πλαίσιο αυτού.

Πιο συγκεκριμένα, η Ενδοσχολική Παρουσίαση-Επιμόρφωση είχε τίτλο: «Σχέδιο Δράσης για την βελτίωση επικοινωνιακών/ συνεργατικών δεξιοτήτων των μαθητών & την ενίσχυση-ενδυνάμωσή τους». Στόχος της ήταν να αναδείξει τη σημασία εκμάθησης των κοινωνικών δεξιοτήτων από τους μαθητές καθώς και τον τρόπο που αυτή διευκολύνεται μέσα από τη χρήση στρατηγικών διδασκαλίας που παρέχουν στους μαθητές/τριες βιωματικές εμπειρίες και ευκαιρίες συνεργασίας και αλληλεπίδρασης. Μετά τη θεωρητική-επιστημονική τεκμηρίωση των προαναφερθέντων από την κ. Ρήγα (Δρ. Ειδικής Αγωγής), οι μαθητές/τριες παρουσίασαν κάθε μία δράση περιγράφοντας και εξηγώντας το περιεχόμενο των διδακτικών επισκέψεων στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών (2 δράσεις), στο Κέντρο Πρόληψης Εξαρτήσεων & Προαγωγής Ψυχοκοινωνικής Υγείας Αχαΐας «Καλλίπολις», στο 20ο Γυμνάσιο της Πάτρας, στον  Πολυχώρο Πολιτισμού Μηχανουργείο, στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Πατρών, στο Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου καθώς και στα περιβαλλοντικά πεδία Λιμνοθάλασσα και Αλυκές.

Παρακάτω παρατίθεται το υλικό της παρουσίασης από τις δράσεις.»

Ρήγα Ασημίνα