Παιχνίδι λογικής: Μάντεψε τον αριθμό

To παιχνίδι με τίτλο «Μάντεψε τον αριθμό» δημιουργήθηκε στα πλαίσια της δράσης «Επικαιροποίηση, και περαιτέρω ανάπτυξη του σχολικού ιστοτόπου με εκπαιδευτικές εφαρμογές από εκπαιδευτικούς του σχολείου»

Απευθύνεται σε μαθητές πολύ υψηλής λειτουργικότητας που μπορούν να χρησιμοποιήσουν ή να μάθουν την χρήση μια αριθμομηχανής αν απαιτηθεί.

Στόχος είναι, να βρεθεί ο τυχαίος αριθμός που έχει επιλέξει ο Υπολογιστής και βρίσκεται μεταξύ του 1 και του 100, σε 10 το πολύ προσπάθειες.

Προτεινόμενη μέθοδος είναι αυτή, της δυαδικής αναζήτησης. Με την μέθοδο αυτή χωρίζεις το διάστημα στο οποίο ψάχνεις στην μέση και ενεργείς ανάλογα με το μήνυμα που θα εμφανισθεί στην οθόνη. Το μήνυμα αυτό μπορεί να είναι «Το ξεπέρασες» ή «Είσαι χαμηλά». Αν βρεις τον αριθμό, εμφανίζεται το μήνυμα «Μπράβο το βρήκες».
Τέλος παρέχεται μια μικρή βοήθεια αφού εμφανίζονται στην οθόνη οι αριθμοί που ήδη έχεις πληκτρολογήσει.

Για να ξεκινήσει το παιχνίδι, πάτα στην εικόνα του που βρίσκεται στην κορυφή του άρθρου ή σάρωσε με το κινητό σου ή την ταμπλέτα σου το QR-code που βρίσκεται κάτω απ’ αυτή.

Για να επιστρέψεις στον σχολικό ιστότοπο κλείσε την καρτέλα του παιχνιδιού.

Δημιουργός: Τσορμπατζόγλου Γιώργος το σχολ. έτος 2022-2023 – ΕΕΕΕΚ Αχαΐας.