Χριστουγεννιάτικη γιορτή

Την Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου 2022 έγινε η γιορτή των Χριστουγέννων. Μαθητές και μαθήτριες με τους γονείς τους ήρθαν στο σχολείο με ανυπομονησία για την γιορτή.

Για 2 εβδομάδες τα παιδιά με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους έμαθαν κείμενα και τραγούδια και κατασκευάσθηκαν από την αρχή τα σκηνικά.

Έτσι παρουσιάσθηκε στο κοινό, και προβλήθηκε από τοπικό κανάλι, το θεατρικό έργο «Ο Σκρουτζ πάει σχολείο», μια διασκευή του μυθιστορήματος του Τσαρλς Ντίκενς που εκτυλίχθηκε σε 3 σκηνές.

• Σκηνή Α’: “Ο Σκρουτζ στο γραφείο”
  • Σκηνή Β’: “Ο Σκρουτζ στο σπίτι του”
  • Σκηνή Γ’: “Ο Σκρουτζ στο σπίτι του Φρέντη”

Ακούστηκαν επίσης τα τραγούδια:

• Χριστουγεννιάτικα κάλαντα
  • Μωραΐτικα κάλαντα Χριστουγέννων
  • Κάλαντα της Κρήτης
  • Παινέματα Χίου

Στο τέλος της γιορτής μοιράσθηκαν δώρα που ευγενικά χορήγησε η τσιμεντοβιομηχανία «ΤΙΤΑΝ», και Χριστουγεννιάτικα γλυκίσματα από το εργαστήριο αυτόνομης διαβίωσης.
Παράλληλα το εργαστήριο γεωπονίας διοργάνωσε παζάρι με χειροποίητες δημιουργίες.

Το σχολείο τίμησαν με την παρουσία τους:

• Η Διευθύντρια Β/θμιας Εκπαίδευσης Ν. Αχαΐας κα Ευγενία Πιερρή
  • Ο Σ.Ε.Ε. Ειδικής Αγωγής & Ενταξιακής Εκπαίδευσης Αχαΐας κος Δημήτριος Ζησιμόπουλος
  • Η βουλευτής Αχαΐας κα Χριστίνα Αλεξοπούλου
  • Ο αντιδήμαρχος παιδείας του δήμου Πατρέων κος Τάκης Πετρόπουλος και
  • Ο κος Π. Ψωμάς δημοτικός σύμβουλος

Όλοι καταχειροκρότησαν και συνεχάρησαν κατενθουσιασμένοι μαθητές και εκπαιδευτικούς που κατάφεραν με αγάπη και μεράκι να φέρουν σε πέρας με μεγάλη επιτυχία την γιορτή αυτή.

Τους μαθητές εμψύχωσαν οι εκπαιδευτικοί Δημοπούλου Άντζελα, Τζιανάρα Γεωργία και Παπαχρυσανθάκη Σοφία.