25η Μαρτίου

«Με μεγάλη χαρά και περηφάνεια, όπως αρμόζει στην κορυφαία αυτή, διπλή γιορτή, εορτάσαμε την Παρασκευή 24 Μαρτίου 2023 τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και την έναρξη της Επανάστασης του σκλαβωμένου Έθνους ενάντια στον Τούρκο κατακτητή.
Το Χρονικό της Επανάστασης, οι απαγγελίες των ποιημάτων από τους μαθητές μας και τα τραγούδια της χορωδίας μας, μας μετέφεραν το ηρωικό πνεύμα της επανάστασης. Η χαρά και η συγκίνηση ενισχύθηκε με την παρουσίαση από τους μαθητές μας τριών θεατρικών δρώμενων: «Ο όρκος των Φιλικών», «Ο χορός του Ζαλόγγου», «Οι Μεσολογγίτισσες», καθώς και με την απαγγελία-δραματοποίηση «Ελεύθεροι Πολιορκημένοι».
Οι παραδοσιακές φορεσιές έδωσαν ένα ξεχωριστό «χρώμα» στη γιορτή μας και τόνωσαν τη χαρά και τον ενθουσιασμό των μαθητών μας. Μάλιστα στο σημείο αυτό αξίζει να ευχαριστήσουμε τον Σκοπευτικό Όμιλο Παραδοσιακών Όπλων Πατρών που μας παραχώρησε δωρεάν δύο αυθεντικές γυναικείες παραδοσιακές φορεσιές.
Στο τέλος οι μαθητές & οι μαθήτριές μας μαζί με τους εκπαιδευτικούς τους ζωντάνεψαν την αίθουσα και χαροποίησαν τους παρευρισκόμενους γονείς χορεύοντας παραδοσιακούς χορούς.
Την επιμέλεια και τον συντονισμό της γιορτής είχαν οι καθηγήτριες Φιλόλογοι: κα. Σταυροπούλου Αθηνά & κα. Ρήγα Ασημίνα. Η Μουσικός, κα. Παπαχρυσανθάκη Σοφία, ανέλαβε την προετοιμασία και την παρουσίαση των τραγουδιών από τη χορωδία ενώ στο στήσιμο της γιορτής (σκηνικά – τεχνολογική υποστήριξη, κ.α.) συνέβαλαν σημαντικά η κα. Καραβία Μαρία ΠΕ88.04 και η κα. Δημοπούλου Άντζελα ΠΕ08.»

Ρήγα Ασημίνα ΠΕ02