Παχνίδι αντιστοίχισης: Τα μέρη του υπολογιστή

Ένα διαδραστικό παιχνίδι στα πλαίσια της δράσης “Επικαιροποίηση, και περαιτέρω ανάπτυξη του σχολικού ιστοτόπου με εκπαιδευτικές εφαρμογές από εκπαιδευτικούς του σχολείου“, με τα μέρη του υπολογιστή.

• Το παιχνίδι ανοίγει σε δική του καρτέλα..
  • Μετακινείς με την μέθοδο “Σύρε και Άσε” τα ονόματα των συσκευών που βρίσκονται στο δεξιό μέρος της οθόνης στα κατάλληλα κουτιά με τις εστιγμένες γραμμές . Αφού συμπληρωθούν όλα, πατάς το κουμπί “Έλεγχος” με αποτέλεσμα να εντοπισθούν τα σωστά και λάθος ονόματα.
  • Για να βρεθείς στο περιβάλλον του παιχνιδιού πάτα στην εικόνα του που βρίσκεται στην κορυφή του άρθρου.
  • Η επιστροφή στον σχολικό ιστότοπο γίνεται όταν κλείσεις την καρτέλα που φιλοξενεί το παιχνίδι.

H εικόνα που χρησιμοποιήθηκε, προέρχεται από το βιβλίο πληροφορικής του μαθητή Α, Β, Γ γυμνασίου των Α. Αράπογλου, Χ. Μαβόγλου, Η. Οικονομάκου και Κ. Φύτρου (Ινστιτούτο τεχνολογίας υπολογιστών και εκδόσεων Διόφαντος-2006).

Για την παραγωγή του παιχνιδιού χρησιμοποιήθηκε εργαλείο με άδεια χρήσης της H5P Group.

Υλοποίηση: Τσορμπατζόγλου Γιώργος