Πολιτιστικό πρόγραμμα “Ηχοτοπία”

“Την Πέμπτη 12 Μαΐου 2022 μαθητές του ΕΕΕΕΚ Αχαΐας είχαν τη δυνατότητα να επισκεφτούν τις εγκαταστάσεις της Αχαΐας Clauss στα πλαίσια του προγράμματος “Ηχοτοπία” που υλοποιεί το ΕΕΕΕΚ Αχαΐας. Την ομάδα των μαθητών συνόδεψαν οι υποδιευθυντές του ΕΕΕΕΚ Αχαΐας Ρόζα Κολανγγέλου, Παναγιώτης Κοτοπούλης και ο εκπαιδευτικός Ιωάννης Μακρής. Οι μαθητές ευαισθητοποιήθηκαν, άκουσαν αλλά και κατέγραψαν ηχητικά τον περιβάλλοντα χώρο ηχογραφώντας τους ήχους του περιβάλλοντος που σε δεύτερη φάση θα επεξεργαστούν στο σχολείο με τη βοήθεια του καθηγητή τους Ιωάννη Μακρή. Στη συνέχεια της επίσκεψης είχαν τη δυνατότητα να επισκεφτούν την έκθεση και την κάβα της Αχαΐας Clauss. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον προξένησε σε όλους το “αυτοκρατορικό κελάρι” όπου υπάρχουν κρασιά άνω των 100 χρόνων αλλά και η ζεστή φιλοξενία και ξενάγηση από πλευράς οργανισμού. “

Γιάννης Μακρής