Εφαρμογή συμπλήρωσης κενών: Ο κύκλος του κρασιού

Το παρόν παιχνίδι δημιουργήθηκε στα πλαίσια της δράσης “Επικαιροποίηση, και περαιτέρω ανάπτυξη του σχολικού ιστοτόπου με εκπαιδευτικές εφαρμογές από εκπαιδευτικούς του σχολείου“.

• Για να ξεκινήσει το παιχνίδι πάτα στην εικόνα του που βρίσκεται στην κορυφή του άρθρου.
  • Το παιχνίδι εμφανίζεται σε δική του καρτέλα και εκκινεί όταν πατήσεις το τρίγωνο με την ένδειξη “ΈΝΑΡΞΗ”.
  • Στόχος είναι να διαλέξεις την σωστή λέξη και με την μέθοδο σύρε και άσε να την μεταφέρεις στην κατάλληλη θέση. Στην συνέχεια πατάς στο πλήκτρο οθόνης «Υποβολή απαντήσεων» με αποτέλεσμα να εμφανισθεί αν είναι λάθος ή σωστή η απάντηση και να προωθηθεί το παιχνίδι στην επόμενη φάση του.
  • Η επιστροφή στον σχολικό ιστότοπο γίνεται όταν κλείσεις την καρτέλα που φιλοξενεί το παιχνίδι.

Το παιχνίδι αυτό είναι εμπνευσμένο από το θέμα: “Ο κύκλος του κρασιού“, με το οποίο ασχολήθηκαν τον προηγούμενο μήνα μαθητές του εργαστηρίου μας, στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος εκπαίδευσης  “Τοπικά προϊόντα του Ν. Αχαΐας“.

Δημιουργός: Ξανθή Μπογόρδου