Εφαρμογή κρυπτόλεξου: Ο κύκλος του κρασιού

Το παρόν κρυπτόλεξο δημιουργήθηκε στα πλαίσια της δράσης “Επικαιροποίηση, και περαιτέρω ανάπτυξη του σχολικού ιστοτόπου με εκπαιδευτικές εφαρμογές από εκπαιδευτικούς του σχολείου“ .

• Για να ξεκινήσει το παιχνίδι πάτα στην εικόνα του που βρίσκεται στην κορυφή του άρθρου.
  • Το παιχνίδι εμφανίζεται σε δική του καρτέλα και εκκινεί όταν πατήσεις στο τρίγωνο με την ένδειξη “ΈΝΑΡΞΗ”.
  • Στόχος είναι να βρεις στον πίνακα με τα γράμματα τις λέξεις που βρίσκονται στην δεξιά στήλη της οθόνης.
  • Η επιστροφή στον σχολικό ιστότοπο γίνεται όταν κλείσεις την καρτέλα που φιλοξενεί το παιχνίδι.

Το κρυπτόλεξο είναι εμπνευσμένο από το θέμα: “Ο κύκλος του κρασιού“, με το οποίο ασχολήθηκαν τον προηγούμενο μήνα μαθητές του σχολείου, στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος εκπαίδευσης  “Τοπικά προϊόντα του Ν. Αχαΐας“.

Δημιουργός: Ξανθή Μπογόρδου.