Ημέρα φιλοζωίας.

Στις 4 Απριλίου στα πλαίσια της ημέρας φιλοζωίας, με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού Σταυρούλας Διαμάντη πραγματοποιήθηκε μία εκδήλωση με καλεσμένους την κ. Έλσα Αντωνίου και τον κ. Αλέξανδρο Δημητρόπουλο από την Περιφερειακή Ένωση Τυφλών Δυτικής Ελλάδος, καθώς και το σκύλο οδηγό ”Dora” από το Ελληνικό Κέντρο Εκπαίδευσης και Ανάπτυξης ”Σκύλοι Οδηγοί Ελλάδος – Greek Guide Dogs”.Στόχος της συγκεκριμένης εκδήλωσης ήταν οι μαθητές να αντιληφθούν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα άτομα με προβλήματα όρασης, αλλά και να δούνε στην πράξη την πολύτιμη βοήθεια που προσφέρει ένας σκύλος οδηγός σε αυτούς τους ανθρώπους. Οι μαθητές κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης συζητήσανε με τους καλεσμένους μας για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα άτομα με προβλήματα όρασης. Αγγίξανε βιβλία με το σύστημα γραφής braille.Περπατήσανε με λευκό μπαστούνι ενδιάμεσα από εμπόδια. Τέλος, αφού ο σκύλος βγήκε εκτός υπηρεσίας παίξανε μαζί του.