Καλώς μας ήρθες κυρά Σαρακοστή

“Σήμερα στο σχολείο μας , στο πλαίσιο των μαθημάτων αυτόνομης διαβίωσης και αισθητικής αγωγής, οι μαθητές μας δημιούργησαν την Κυρά Σαρακοστή , για να μετράμε τις μέρες μέχρι το Πάσχα.
Η Κυρά Σαρακοστή είναι ένα παλιό ελληνικό έθιμο. Στην ουσία πρόκειται για ένα παιδικό ημερολόγιο, αφού η εν λόγω κυρία είναι φτιαγμένη με ζυμάρι και έχει επτά πόδια που αντιστοιχούν στις επτά εβδομάδες της Σαρακοστής. Κάθε εβδομάδα λοιπόν, έκοβαν ένα ποδαράκι (..και τις μέρες τις μετρούσαν / με τα πόδια της τα επτά / κόβαν ένα την εβδομάδα / μέχρι να έρθει η Πασχαλιά) και έτσι υπολόγιζαν πόσος καιρός απομένει μέχρι την Ανάσταση.
Τα παιδιά απόλαυσαν τη διαδικασία ( ζύμωσαν, έπλασαν, διακόσμησαν τη Κυρά Σαρακοστή) και ανταποκρίθηκαν με ενθουσιασμό .”

Οι εκπαιδευτικοί των εικαστικών και της αυτόνομης διαβίωσης