Επίσκεψη στο μουσείο της Πάτρας

Στόχος της διδακτικής αυτής επίσκεψης είναι η απόκτηση πρωτογενούς υλικού για το μάθημα της Πληροφορικής με σκοπό:

1. την συγγραφή κειμένου με μια εφαρμογή παρουσίασης σχετικά με τα εκθέματα που θα δουν οι μαθητές στο μουσείο.
  2. την φωτογράφιση των εκθεμάτων από τους μαθητές. Οι φωτογραφίες αυτές θα υποστούν επεξεργασία με κατάλληλο λογισμικό και αφενός θα ενσωματωθούν στην παρουσίαση, αφετέρου θα αποτελέσουν υλικό για την πιθανή συμμετοχή του σχολείου σε διαγωνιστική διαδικασία σχετικά με τον πολιτισμό.

Πριν από την επίσκεψη αυτή, πραγματοποιήθηκε αναζήτηση πληροφοριών για το μουσείο (Καθοδηγούμενη αναζήτηση πληροφοριών στο διαδίκτυο) και κατασκευή κρυπτολέξων (κρυπτόλεξο Ι και κρυπτόλεξο ΙΙ) για την εξοικείωση της ομάδας με την ορολογία.
Στο τέλος της επίσκεψης οι μαθητές αποτύπωσαν στο χαρτί τα εκθέματα που τους άρεσαν

Χρόνος επίσκεψης: Τετάρτη 8 Μαρτίου 2023.
Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Τσορμπατζόγλου Γιώργος και Μπογόρδου Ξανθή.
Μαθητές: Οι μαθητές του τμήματος Α1.

Επισυνάπτονται κάποιες από τις αποτυπώσεις των εκθεμάτων.