Διδακτική Επίσκεψη στο Οικολογικό Πάρκο Έλους Αγυιάς

Σήμερα, Τρίτη 12 Δεκεμβρίου, οι μαθητές και οι μαθήριες των τμημάτων Α1, Α2 και Α3 που συμμετέχουνστα Προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης: «Συμμετέχω εθελοντικά για το περιβάλλον και την αειφορία» και «Τα σκουπίδια δεν πετώ, κύκλο κάνουν και χρήματα εξοικονομώ»,μαζί με τις εκπαιδευτικούς κ. Ασημίνα Ρήγα, κ. Μαρία Καραβία και την κ. Ιφιγένεια Τσακίρη (ΕΒΠ) επισκέφτηκαν το Οικολογικό Πάρκο Ελους Αγυιάς. Πρόκειται για τον ιδιαίτερης σημασίας υγροβιότοπο που βρίσκεται δίπλα στον αστικό ιστό της Πάτρας και διαθέτει εξαιρετική χλωρίδα και πανίδα.

Οι μαθητές μας αφού ξεναγήθηκαν από στο χώρο από την υπεύθυνη του δήμου και ενημερώθηκανγιατηλειτουργίατουκαιτηνπεριβαλλοντικήτουαξία,περπάτησανστην πεζογέφυρα που οδηγεί στην καρδιά του οικοσυστήματος . Έπειτα χωρίστηκαν σε ομάδες με σκοπό να παρατηρήσουν τη βιοπικοιλότητα και να συλλέξουν αντιπροσωπευτικά δείγματα της χλωρίδας προκειμένου να τα εντάξουν στο φυτολόγιό τους. Στόχος της δράσης ήταν να παρατηρήσουν, να προβληματιστούν και να εξηγήσουν τη σχέση- αλληλεπίδραση του ανθρώπου με το φυσικό και κοινωνικό περιβάλλον και να ευαισθητοποιηθούν με σκοπό την πρόληψη και την επίλυση μελλοντικών περιβαλλοντικών προβλημάτων.