Εφαρμογή διαγράμματος με πινέζες: Τα μέρη του φυτού με εικόνες

Στιγμιότυπο από το παιχνίδι

Ένα παιχνίδι που δημιουργήθηκε στα πλαίσια της δράσης “Επικαιροποίηση, και περαιτέρω ανάπτυξη του σχολικού ιστοτόπου με εκπαιδευτικές εφαρμογές από εκπαιδευτικούς του σχολείου“.

• Για να ξεκινήσει το παιχνίδι πάτα στην εικόνα του που βρίσκεται στην κορυφή του άρθρου.
  • Το παιχνίδι εμφανίζεται σε δική του καρτέλα και εκκινεί όταν πατήσεις το τρίγωνο με την ένδειξη “ΈΝΑΡΞΗ”.
  • Πρέπει ν’ αντιστοιχίσεις κάθε μέρος του δέντρου που εμφανίζεται σε δικό του εικονίδιο με το ίδιο μέρος επάνω στο δέντρο με την μέθοδο “Σύρε και Άσε”. Όταν υποβάλεις (submit answers) τις απαντήσεις εμφανίζονται τα σωστά (v) και τα λάθος (x). Στο τέλος του κουίζ εμφανίζεται η βαθμολογία που συγκέντρωσες και ο χρόνος που έκανες ν’ απαντήσεις.
  • Η επιστροφή στον σχολικό ιστότοπο γίνεται όταν κλείσεις την καρτέλα που φιλοξενεί το παιχνίδι.

Δημιουργός: Ξανθή Μπογόρδου

Εικονογράφηση: Ιφιγένεια Αβραμοπούλου