Εσπεριδοειδή – Κρυπτόλεξο

Το παρόν κρυπτόλεξο δημιουργήθηκε στα πλαίσια της δράσης “Επικαιροποίηση, και περαιτέρω ανάπτυξη του σχολικού ιστοτόπου με εκπαιδευτικές εφαρμογές από εκπαιδευτικούς του σχολείου“ .

Για να ξεκινήσει το παιχνίδι πάτα στην εικόνα του που βρίσκεται στην κορυφή του άρθρου. Το παιχνίδι εμφανίζεται σε δική του καρτέλα και εκκινεί όταν πατήσεις στο τρίγωνο με την ένδειξη “ΈΝΑΡΞΗ”. Στόχος είναι να βρεις τα ονόματα των εσπεριδοειδών που εμφανίζονται στις φωτογραφίες της δεξιάς στήλης, και βρίσκονται κρυμμένα στο πλέγμα των γραμμάτων. Στην συνέχεια πρέπει να αντιστοιχίσεις την λέξη που βρήκες με την εικόνα της. Η επιστροφή στον σχολικό ιστότοπο γίνεται όταν κλείσεις την καρτέλα που φιλοξενεί το παιχνίδι.

Το κρυπτόλεξο έχει θέμα: “Τα εσπεριδοειδή“.

Δημιουργός: Ξανθή Μπογόρδου.