Βιντεοπροβολή Ταινίας << Ο Καραγκιόζης Μάγειρας>>

Σήμερα Τετάρτη 13-3-2024 στα πλαίσια του Πολιτιστικού Προγράμματος <<Γνωριμία με το Θέατρο Σκιών>> οι μαθήτριες και οι μαθητές των τμημάτων: Α1, Β6, Β9 και Β12 παρακολούθησαν την 4η διδακτική ώρα σε διαδραστικό πίνακα την ταινία <<Ο Καραγκιόζης Μάγειρας>> Θέλοντας λοιπόν, να <<καρπωθούμε>> τα παιδαγωγικά αποτελέσματα του Καραγκιόζη και αφού οι μαθητές απόλαυσαν με γέλια και χαρές την ταινία, οι εκπαιδευτικοί και υπεύθυνοι του προγράμματος τους έκαναν ερωτήσεις:Τι τους άρεσε? Τι τους προβλημάτισε? Αυτό που εντυπωσίασε τους περισσότερους μαθητές μας, ήταν το κωμικό του στοιχείο, το αυθόρμητο, το πρωτογενές, το απλό που πάντα σαγηνεύει ένα παιδί. Με το γέλιο που αβίαστα προκαλεί, δίνει την εύθυμη πλευρά της ζωής και την αισιόδοξη αντιμετώπιση και των πιο δύσκολων καταστάσεων. Μια παράσταση Καραγκιόζη είναι μορφή αυτογνωσίας.
Έερεε….γλέντια, θα φάμε θα πιούμε και νηστικοί θα κοιμηθούμε…

Πράπα Δήμητρα.